CFF presents: Umění a klima vol. 7

KNIHA

16. 4. 2025 – 16. 4. 2025 ARCHA +

Už posedmé se s platformou Culture for Future sejdeme nad uměním tematicky spojenými s klimatickou krizí. Představené projekty a díla umělců a umělkyň bude tentokrát spojovat téma 𝓴𝓷𝓲𝓱𝓪.
 
Jako hosté se představí: 
 
Reformát / Sára Bergmannová & Tomáš Brychta, 
grafičtí designéři Ilja Bažanov a Barbora Haplová 
a básník, spisovatel a publicista Jonáš Zbořil. 
 
 
 
❈ 16. dubna od 18:30 v kavárně ARCHA+ ❈
 
VSTUP ZDARMA
Rezervuj si místo přes GoOut >> https://goout.net/cs/listky/cff-umeni-a-klima-kniha/uuqdb/
 
 

Jonáš Zbořil (*1988), básník, spisovatel a publicista. Za sbírku Podolí (Host, 2013), byl nominován na Magnesii Literu a Cenu Jířího Ortena. Vydal také sbírku Nová divočina (Host, 2019) a prózu Flora (Paseka, 2024). V té popisuje příběh Adama a Sáry, dvou mladých lidí, kteří v rumišti města najdou bytost z kabelů a rostlin a začnou se o ni starat. Zbořil se živil jako rozhlasový redaktor, moderoval podcast Liberatura na Radiu Wave, od roku 2022 pracuje v kulturní rubrice webu Seznam Zprávy.

 

Ilja Bažanov a Barbora Haplová jsou doktorandstvem na Katedře grafiky UMPRUM. Ilja zkoumá, jak se historický výzkum písem emigrantských publikací ze 20. století může propojit s grafickým designem a tvorbou písma. Věnuje se především písmu a typografii, a to od jejich historických kořenů po současné experimentální přístupy. Vystudoval grafický design na FUD v Ústí nad Labem a tvorbu písma a typografii na UMPRUM v Praze, kde také pokračuje v doktorátu. Barbora zkoumá, jak vytvářet vysoce citlivé imerzivní knihy a další umělecká díla. Soustředí se především na knihy ze všech úhlů pohledu od literární tvorby přes grafické zpracování po experimentální tvůrčí přístupy. Vystudovala teorii a kritiku na DAMU a grafický design na UMPRUM.

 

Reformát / Sára Bergmannová & Tomáš Brychta
Reformát vznikl v roce 2013 jako bakalářská práce na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Zakladatelka projektu, Sára Bergmannová, tehdejší studentka grafického designu, si všimla, jak velké množství papírenského odpadu generují grafičtí designéři, tiskárny a knihařské dílny. Byla motivována najít způsob, jak tento materiál kreativně a efektivně využít, což vedlo k vytvoření Reformátu. Tento projekt nejen dává papíru nový život, ale zároveň podporuje ekologické myšlení a šíří povědomí o udržitelnosti v designu. Důležitou součástí celého projektu je také Sářin spolužák a kolega, grafický designér Tomáš Brychta, který se podílí na funkční stránce projektu.
Klíčovou součástí Reformátu je sběr a zpracování odpadu, který pochází z tiskáren, sběrných dvorů i kontejnerů. Tento materiál třídí a využívají při výrobě unikátních produktů, na zakázkách, workshopech a ve sdílené dílně. Každá kolekce je limitovaná podle dostupnosti materiálu, což dělá každý výrobek jedinečným.
Nejenže Reformát vyrábí udržitelné papírenské produkty, ale aktivně šíří povědomí o možnostech recyklace a upcyklace. V roce 2017 otevřeli knihařskou dílnu na pražské Letné, kde kromě workshopů a kurzů funguje i sdílený prostor pro každého, kdo chce tvořit. Dílnu nejčastěji využívají studenti uměleckých škol, designéři i nadšenci, kteří hledají kreativní a udržitelnou alternativu.
Reformát se postupně stává komunitou, kde se pravidelně setkávají lidé sdílející nadšení pro udržitelný design a ruční tvorbu. Zakladatelé věří, že nenabízí jen produkty, ale předávají lidem nový pohled na zpracování odpadu a jeho potenciál. Každý jejich výrobek je z nejméně 80 % vyroben z odpadového materiálu, aniž by na kvalitě a designu ztrácel.
Díky spolupráci se Studiem Divize propojují kreativní koncepty s precizní knihařskou prací a nabízejí tak jedinečné, designově promyšlené produkty. Reformát je důkazem, že odpady nejsou jen nevyužitelným zbytkem, ale naopak inspirativní surovinou pro novou tvorbu.